A nyugdíj előtakarékossági szerződés, az adóvisszatérítéssel támogatott, három nyugdíjcélú megtakarítási forma egyike. Már beszéltünk korábban a nyugdíjcélú vagyon felépítésének fontosságáról. Korábban megismerhetted már az Önkéntes Nyugdíjpénztár és a nyugdíjbiztosítás előnyeit és hátrányait is. Ma pedig fellebbentem a fátylat arról is, hogy a katonák miért nem találkoznak a nyugdíj előtakarékossági szerződéssel, mint lehetséges nyugdíjcélú megtakarítási formával, miközben ez az egyik legjobb lehetőség.
Mi a nyugdíj előtakarékossági számla?
A nyugdíj előtakarékossági számla, röviden NYESZ egy speciális értékpapír-, letéti, illetve pénzszámla-konstrukció együttes megnevezése, amelyet kifejezetten a hosszú távú, nyugdíjcélú megtakarítás érdekében lett létrehozva. Ezen belül is a NYESZ-R az, amiről a továbbiakban szó lesz.
A NYESZ tehát egy speciális értékpapír számla, amihez alapesetben csak nyugdíjba vonuláskor férhetünk hozzá. Ez alól van 1-2 kiskapu, de erről később.
Fontos különbség az ÖNYP-vel és a nyugdíjbiztosítással szemben, hogy itt nincs kötelezően fizetendő összeg. Bármilyen időközönként és bármekkora összeget befizethetsz a számládra. Ennek minden előnyével és hátrányával.
Mivel ez egy értékpapír számla, ezért fontos ismerni ennek a tulajdonságait, hiszen a saját felelősségünk, hogy miként kezeljük a nyugdíj előtakarékossági számlán lévő pénzünket.

Mi gondoskodunk a különböző értékpapírok megvásárlásáról, eladásáról. Ezáltal minket terhelnek az ehhez kapcsolódó költségek is. Erről később bővebben.
Az éves befizetésekre 20% adójóváírást, maximum 100.000 Ft vehetsz igénybe a személyi jövedelemadód terhére, amit a NYESZ számlán írnak jóvá. Ehhez összesen évi 500.000 Ft-ot, vagyis havi 41.667 Ft- ot kell utalni.
Röviden az adójóváírásokról
A cikk írásának idején éves szinten maximum 280.000 Ft adójóváírás vehető igénybe öngondoskodással. Ezt a lehetőséget akkor tudod kihasználni, ha párhuzamosan több megtakarítási formát is futtatsz az alábbiak közül:
- Önkéntes nyugdíjpénztár: maximum 150.000 Ft
- Egészség és önsegélyező pénztár: maximum 150.000 Ft
- Nyugdíjbiztosítás: 130.000 Ft
Azt azonban tudnod kell, hogy az ÖNYP és az önsegélyező pénztár egy kalap alá esik. Szóval, ha mindkettőbe be is fizetnéd a maximális adójóváíráshoz szükséges összeget, akkor is csak 150.000 Ft-ot kapnál vissza.
Ha szeretnéd megbeszélni, hogy számodra melyek a legoptimálisabb lehetőségek, akkor szívesen veszem ha írsz nekem.
Hogyan működik a NYESZ számla?
A nyugdíj előtakarékossági számla alapvetően rendkívül egyszerűen működik. Megnyitod, amikor van pénzed fizetsz be rá és ezt a pénzt a stratégiádnak megfelelően befekteted.
Na de nézzük ezt egy kicsit részletesebben.
A nyugdíj előtakarékossági számla működését a 2005. évi CLVI. törvény szabályozza. Ez alapján egy ember, egyszerre csak egy olyan NYESZ számlát tarthat fenn, amelyre adójóváírást vesz igénybe. Nyitáskor minimum 5.000 Ft-ot kell elhelyezni a számlán.
A NYESZ alapvetően két számlából áll. Van egy pénzszámla. Ide érkeznek a befizetéseid, az éves adójóváírások, ha eladsz egy értékpapírt, akkor az a pénz is ide fog kerülni. Amit fontos megjegyezni, hogy innen vonják le a költségeket is, szóval minden esetben célszerű legalább annyi pénzt tartani a számlán, ami ezeket fedezi. Nem kell sokra gondolni. Néhány ezer Ft bőven elegendő lesz.
A NYESZ másik számlája az értékpapír számla. Amikor veszel valamit, akkor az erre a számlára fog kerülni. Magyarán ezen a számlán soha nem lesz tényleges pénz, hanem az aktuálisan megvásárolt értékpapírjaid lesznek rajta nyilvántartva.
Jogosan merül fel a kérdés benned, hogy akkor miként fog gyarapodni a megtakarításod. Erre alapvetően két lehetőség van. Egyrészt ha az általad megvásárolt értékpapír árfolyama emelkedni fog, akkor drágábban tudod eladni, másrészt ha olyan értékpapírok vannak a birtokodban, amelyek osztalékot fizetnek, akkor ebből is származhat bevételed.

Ugyanakkor itt fontos megjegyezni, hogy a befektetéseid az árfolyam csökkenésétől nem védi semmi. Szóval egy rossz befektetési döntés, akár a teljes nyugdíj célú vagyonod is elviheti. Éppen ezért fontos képezni magad a befektetések területén, hogy elkerüld ezeket a rossz döntéseket.
Előnyök/hátrányok
Mint minden terméknek természetesen a nyugdíj előtakarékossági számlának is vannak előnyei és hátrányai. Lássuk mik ezek.
Előnyök
- A legszabadabb és legrugalmasabb nyugdíj előtakarékossági lehetőség a három közül, amelyre adójóváírást vehetsz igénybe.
- Te hozhatsz meg minden döntést a befeketetéseiddel kapcsolatban. Ez pénzügyileg tudatos katonaként az egyik legfontosabb szempont lehet.
- Alacsony számlavezetési költség. Fontos észben tartani, hogy a NYESZ számlán minden egyes tranzakciónak van költsége. Legyen az eladás, vagy vétel. Ezáltal egy túlzottan aktív kereskedés jelentősen megdrágíthatja a költségeket.
- Egyszerű: Valójában egy értékpapírszámláról van szó. Akinek volt vagy van hasonló, az ezzel is el fog boldogulni. Minden cégnél a feltételek gyakorlatilag ugyanazok, mert nincs nagy verseny a piacon. (Aktuálisan 7 bank foglalkozik vele.) A legfontosabb különbség, hogy milyen értékpapírokat érhetsz el vele.
- Rugalmas befizetés: Nincs kötöttség, akkor és annyit fizetsz be, amennyit éppen szeretnél.
- Kamatadómentes: Mivel hosszú távra köteleződsz el, ezért nem kell kamatadót fizetned.
- BEVA védelem: 100.000 euróig tart ez a biztosítás. 1 millió Ft-ig 100%-os, felette 90%. Nagyon fontos, hogy ez nem a rossz befektetésektől véd meg, hanem a rossz bankoktól. Ha a pénzintézet nem tudja kifizetni a befektetésünk aktuális értékét, akkor lép életbe a BEVA garancia.
Hátrányok:
- Rugalmas befizetés: Aki nem elég fegyelmezett ahhoz, hogy bármiféle nyomás nélkül megtakarítson, annak ez a számla nem való, mert nem fogja tudni jól használni.
- Pénzügyi és befektetési tudást igényel: Egy Önkéntes Nyugdíjpénztári Számlán nem tudsz nagyot tévedni a 3-4 portfólió között, mert minimális különbségek vannak közöttük. A nyugdíjbiztosítás túlzott költségei miatt nehéz ott jó döntést hozni, amivel ledolgoznád az óriási hátrányod. A NYESZ esetében ugyanakkor minden csak rajtad múlik. Akár nagy siker, akár nagy bukás lesz belőle.
- Több odafigyelést igényel: Ezt az időt nehéz pontosan meghatározni. Ha te egy buy and hold stratégiát alkalmazol, akkor éves szinten néhány órányi odafigyelésre van csak szükséged.
- Az aktív kereskedés magas költségekhez vezet.
- Ha emelkedik a nyugdíjkorhatár, akkor a hozzáférési lehetőséged is vele együtt emelkedik.
A NYESZ számla költségei
A nyugdíj előtakarékossági számla költsége jogszabályban van maximalizálva. Emellett a bankok a költségeket egységesen nevezik meg, ami megkönnyíti az összehasonlítást. A NYESZ számlának háromféle költsége lehet:
- számlavezetési díj
- tranzakciós díj
- befektetési alapok költsége
Nézzük meg őket egyenként.
A számlavezetési díj legfeljebb a számla éves átlagos állományának egy százalékának megfelelő összegű, de min. 2.000 Ft számlavezetési díjat számíthat fel. Általában néhány ezer Ft évente ez a költség.
A tranzakciós illeték két dologtól függ. A tranzakciók gyakoriságától és nagyságától. Vagyis minél több értékpapír vétel és/vagy eladás történik a számlánkon annál magasabb lesz ez az érték. A mértéke jellemzően 0-1% között mozog. Ugyanakkor az első befektetés minden esetben ingyenes. Az persze bankonként változik, hogy mi számít első tranzakciónak, de odafigyeléssel ez a díj akár teljesen elkerülhető.
A befektetési alapok költségét nem a számlavezető bank számolja fel és nem is náluk találod meg ezt a díjat, hanem az adott alap KIID dokumentumában. A KIID jelentése: Kiemelt Befektető Információk. Ezt egy webes keresés során nagyon könnyű megtalálni. Beírod az alap nevét és a KIID szócskát.
Ami miatt nagyon fontos ellenőrizni. Egy aktív befektetési alap költsége, akár 2-3% is lehet, miközben egy passzívan kezelt ETF esetében ez 0,1- 0,6% között mozog.
Bár első pillantásra nem tűnik soknak, de 20-25 éves időtáv alatt milliókban mérhető a különbség. Márpedig egy nyugdíjcélú megtakarítás esetén számíthatunk erre az időtávra.
Hogyan válassz nyugdíj előtakarékossági számlát?
A legfontosabb szempont a szolgáltató kiválasztása esetén, hogy milyen értékpapírokhoz tudsz hozzáférni.
A NYESZ törvény az alábbi lehetőségeket biztosítja, azonban a legtöbb pénzintézet nem ad mindenhez hozzáférést.
- Magyarországon, illetőleg az Európai Gazdasági Térség (röviden EGT) tagállamában kibocsátott befektetési alapokba
- Magyarországi, valamint az EGT más tagállamának szabályozott piacára bevezetett értékpapírokba (Pl.: részvények, kötvények)
- A Magyar Állam, illetőleg az EGT más államaiban kibocsátott állampapírokba
- Pénzpiaci eszközökbe
Szintén törvényi előírás, hogy csak és kizárólag Forintban vezethető a nyugdíj előtakarékossági számla. Ez sajnos több bank esetében egyúttal azt is jelenti, hogy nem engednek más devizában vásárolni. Ezáltal csak azokhoz a külföldi részvényekhez, vagy alapokhoz lesz hozzáférésed, amelyeket a Budapesti Értéktőzsde Piacán forintban elérhetővé tesznek. (Ez az úgynevezett BÉTa piac)
Milyen szempontokat kell tehát figyelembe venni?
A legfontosabb, hogy mihez kapunk hozzáférést. A legtöbb bank ugyanis csak aktívan kezelt befektetési alapokhoz, állampapírokhoz és magyar részvényekhez ad hozzáférést. Ezek vagy az alacsony hozam, vagy a magas költségek miatt nem lesznek jók.
A második legfontosabb pedig a költség lesz. Ahogy fentebb írtam hosszú távon akár néhány tizednyi plusz költség is jelentősen csökkenti a nyugdíj vagyonunkat.
Adózás és hozzáférés
A nyugdíj előtakarékossági számla adómentességének feltétele, hogy nyugdíjas korunkig, de legalább 10 évig nem veszünk ki pénzt a számláról. Amennyiben ezt a szabályt megszegjük, akkor a következmények elég drágák lesznek. Mutatom:
Ha úgy vesszük ki a pénzt a számláról, hogy nem értük el a nyugdíjkorhatárt vagy nem telt el 10 év, akkor a teljes igénybe vett adókedvezményt 20%-al növelten kell visszafizetnünk.
De ez még nem minden. A teljes elért hozam után SZJA (15%) és szociális hozzájárulási adó (13%) terheli. (Ez egyébként igaz az ÖNYP-re illetve a nyugdíjbiztosításra is.)
Van azonban egy kiskapu. Ha a NYESZ számládat TBSZ (tartós befektetési számla) számlává alakítod, akkor alacsonyabb költségekkel férhetsz hozzá a pénzedhez. (A TBSZ-ről hamarosan egy cikk fog megjelenni az oldalon.) A tartós befektetési számlán összesen 6 évig kell megtakarítanod. 1 gyűjtőév után 5 év kell a teljes adómentességhez, de korábban is van lehetőséged kedvező feltételekkel felvenni a befektetés egy részét. A 0. év a gyűjtőév, csakis ekkor fizethetsz be a TBSZ-re, utána nem. A befizetett pénzzel viszont szabadon kereskedhetsz folyamatosan a fenntartási idő alatt. Ha a gyűjtőév után három évig nem veszel ki pénzt a számláról, a hozamot a harmadik év végén, 10 százalékos adókulccsal veheted ki, az 5. év végén pedig adómentesen a teljes megtakarításodat.
Van azért hátulütője is a folyamatnak. A váltás évében nem vagy jogosult adójóváírásra. Vissza kell fizetned 2 évi adójóváírást a 20%-os büntetéssel és az értékpapírok áthelyezésének költségeit is ki kell fizetned.
Osztalék adózása
Volt már szó arról, hogy kaphatsz osztalékot is a befektetések után. Sajnos ez nem adómentes jövedelem, ezért a kapott osztalék után adót kell fizetni.
NYESZ számla megszüntetése
A nyugdíj előtakarékossági számláról nem tudsz pénzt kivenni, csak akkor ha egyúttal meg is szünteted azt. Ehhez első lépésben el kell adnod minden értékpapírt és egyéb befektetési eszközt. Majd az így kapott pénzt a NYESZ pénzforgalmi számládról a saját folyószámládra utalod. Ennél a formánál sajnos nincs lehetőség járadék formájában történő felvételre.
Ha rokkanttá nyilvánítanak, akkor nem kell 10 évet várnod, hanem már 3 év után hozzáférhetsz a pénzedhez.
NYESZ számla öröklése
Mivel ez egy hosszú távú megtakarítási forma, fel kell készülni a legrosszabbra is. Halál esetén a NYESZ számla a hagyatéki eljárás keretében kerül öröklésre. Így akár hónapokig is tarthat, mire az örökös hozzáférhet a pénzhez, akinek alapvetően két lehetősége van:
- Kérheti a papírok eladását és a pénz kiutalását vagy
- kérheti az értékpapírok transzferálását a saját értékpapír számlájára.
Miért nem hallottál még a nyugdíj előtakarékossági számláról?
Ezek után kíváncsi vagyok, hogy te hallottál-e már a nyugdíj előtakarékossági számláról, mint a nyugdíjvagyon felépítésének lehetőségéről? Erős a gyanúm, hogy a cikk olvasói közül a legtöbben erre a kérdésre nemmel válaszoltak. Ennek szerintem két oka van.
- A honvédség az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítási formát támogatja anyagilag is, valamint évekkel ezelőtt létrehozott a katonáknak egy nyugdíjpénztárat. Éppen ezért a honvédség jellemzően ezt a lehetőséget népszerűsíti.
- Azok a katonák, akiknek ez a megtakarítási forma nem tetszik és keresik az alternatív lehetőségeket, leggyakrabban belefutnak egy ingyenes és független pénzügyi tanácsadóba, akinek csak egyetlen terméken van jutaléka a három közül. ez pedig a nyugdíjbiztosítás. És tudod, hogy miért kaphat jutalékot a tanácsadó? Mert a nyugdíjbiztosítás költségei nagyon drágák. 2-3% a legolcsóbb és bizony nem ritka, hogy 5-6% is lehet az éves költsége egy ilyen terméknek. Ezt a költséget pedig te fogod kifizetni a saját hozamod terhére.
Mit tehetsz ha érdekel ez a lehetőség? Természetesen az internetes kereső a barátod, de ha ennél többre vágysz és egy garantáltan termék értékesítéstől mentes tanácsadást szeretnél, akkor írj nekem.
Összefoglalás
Az állami nyugdíjrendszerből az előrejelzések szerint az utolsó havi fizetésed 50-60%-ára számíthatsz. Ha ez szerinted sem elég, akkor célszerű kiegészíteni ezt az összeget. Erre van három – adójóváírással támogatott – lehetőséged. Az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj előtakarékossági számla.
A NYESZ tulajdonképpen egy értékpapírszámla, amit nagyon egyszerűen és olcsón megnyithatsz (5.000 Ft), majd szabadon befeketethetsz rajta. Természetesen a törvény és a kiválasztott pénzintézet adta kereteken belül.
A nyugdíj előtakarékossági számlának természetesen vannak előnyei és hátrányai is. Az előnyei közé tartozik a befizetések kapcsán a rugalmasság és a 20%-os adójóváírás, míg a legnagyobb hátránya az a kötöttség, hogy csak 10 év után, vagy a nyugdíjkorhatár elérésekor férhetsz hozzá.
Nagyon fontos a szolgáltató kiválasztásakor, hogy milyen költségekkel dolgozik és ezért cserébe milyen hozzáférést ad az értékpapírpiachoz.
Mielőtt azonban rohannál megnyitni a számládat fontos azt tisztázni, hogy a NYESZ keretein belül hozott befektetési döntéseid következményietől nem véd meg semmi és senki. Éppen ezért fontos, hogy képezd magad pénzügyi területen és csak akkor válaszd ki ezt a nyugdíj megtakarítási lehetőséget, ha 100%-ban érted, hogy mit jelent a NYESZ.