Hogyan épül fel a családtámogatási rendszer Magyarországon 2023-ban?

A magyar családtámogatási rendszer idén már 110 éves. Legalábbis az első eleme – a családi pótlék – először 1912-ben jelent meg. A rendszer fejlesztését a népesedéspolitikai szempontok mellett a nők munkavállalásának és gyermekvállalásának összehangolása motiválta. Az elmúlt 110 évben a rendszer rengeteg változáson esett át, melyről az Állami Számvevőszék készített egy elemzést.

A családtámogatási rendszer rövid története

Bár a családi pótlék már 1912 óta létezett, de korántsem volt mindenkire általánosan érvényes. 1927-ben jelent meg az anyasági és a gyermekgondozási segély fogalma, de az első igazán komoly intézkedésre 1953-ig kellett várni, amikor a nők 12 hetes szülési szabadságot kaptak. A mai rendszert megalapozó első jelentős intézkedés a területen 1967 -ben történt, amikor bevezették a GYES-t, ami a gyermek 2,5 éves koráig járt. Ez volt akkoriban a világon a leghosszabb ideig járó családtámogatás.

1973 -ban újabb csomag érkezett. Ebben növelték a családi pótlék és a GYES összegét, valamint speciális kedvezményeket kaptak a lakásellátásban a 3 vagy több gyermeket nevelők.

1985 -ben vezették be a GYED-et, ami a jövedelemhez mért támogatás volt. Ez hivatott ösztönözni a magasabb jövedelműek gyermekvállalását. 1988 -ban megjelent a 3 gyermekesek SZJA kedvezménye, 1989 -ben pedig a családi pótlékot újra jelentősen emelték.

Az 1990-es rendszerváltást követően az egymást váltó kormányok különbözőképpen gondolkodtak a családtámogatási rendszerről, ami ennek megfelelően folyamatosan változott. A ma ismert rendszer felépítése 2010-ben kezdődött meg, ami annak köszönhető, hogy egymást követő 3 ciklus óta ugyanaz a kormány van hatalmon.

Amit azonban fontosnak tartok leszögezni, hogy a családtámogatásokat akkor vedd igénybe, ha gyermeket szeretnétek vállalni egyébként is és ne fordítva. Vagyis ne azért tervezettek gyermeket, mert az állam ezt bármilyen módon támogatja.

A családtámogatás rendszerének alapja

Mielőtt belevágnánk a családtámogatási rendszer egyes elemeinek ismertetésébe, előtte ismerjünk meg néhány olyan fogalmat, aminek alapján egyes családtámogatások kiszámításra kerülnek.

Minimálbér

A 703/2021 számú kormányrendelet szerint a legkisebb munkabér bruttó 200.000 Ft. (nettó 133.000 Ft) Ennél kevesebbet havonta, heti 40 órás munkavégzés esetén nem lehet keresni ma Magyarországon.

Garantált bérminimum:

A legalább középfokú iskolai végzettséget vagy szakképzettséget előíró munkakörökben ennél alacsonyabb összeget nem kaphat a munkavállaló. Ennek összege 2022. január 01. óta bruttó 260.000 Ft (nettó 172.900 Ft)

Kormánytisztviselői illetményalap:

2008 óta változatlan szinten 38.650 Ft-on áll a köztisztviselői illetményalap. Ezt használják a közszférában dolgozók bérének kiszámítására. Minden munkakörhöz tartozik egy szorzószám, amivel a fenti összeget megszorozzák és így jön ki a munkavállaló alapbére. Ez még módosulhat különböző pótlékokkal, vagy kiegészítésekkel.

Honvédelmi illetményalap:

A honvédelmi illetményalap ugyanaz a katonák részére, mint a köztisztviselői illetményalap a közszféra civil munkavállalói részére. A mértéke 44.600 Ft.

Öregségi nyugdíj legkisebb összege:

Ami a fizetéseknél a minimálbér, az a nyugdíjaknál az öregségi nyugdíj legkisebb összege. Az összege 28.500 Ft. Ez amellett, hogy 13 éve nem változott, ráadásul most már jogszabályban került rögzítésre, hogy így is marad.

Árvaellátás legkisebb összege:

2022. január 01. -én emelték fel 50.000 Ft-ra ezt az összeget. A mértékét egyébként az elhunyt szülő jövedelme és szolgálati ideje alapján állapítják meg, felső határa nincs.

Mi nem családtámogatás?

Bár előszeretettel említik a családtámogatási rendszer részeként a babaváró hitelt és a különböző hitelek mellé adott állami kamattámogatásokat én ezeket semmiképpen sem sorolom a családtámogatások közé. Ugyanis az a támogatás, amit csak akkor kaphatsz meg, ha felveszel valamekkora hitelt az nem támogatás, hanem egy formája a röghöz kötésnek. Szeretném hozzátenni, hogy az alap véleményem ugyanaz, mint a családtámogatási rendszer kapcsán. Ha szeretnél például egy házat/lakást vásárolni, részben hitelből, akkor természetesen nézd meg, hogy ezt a hitelt fel tudod-e venni olcsóbban, mint a piaci lehetőségek. Ugyanakkor csak azért ne vegyél fel hitelt, mert így olcsóbban tudsz megvenni valamit, amire egyébként az ég adta világon semmi szükséged. Erről szól a tudatos hitelfelvétel 3 szabálya.

Lássuk, hogy milyen lehetőségekről van itt szó.

Babaváró hitel:

Előszeretettel nevezik babaváró támogatásnak, de ez nem az. Csak egyetlen esetben kapod meg ezt a pénzt teljesen ingyen már az első pillanatban, ha legalább hármas ikreket vártok és a 12 hetet már betöltötte a kismama. Alternatíva az örökbefogadás, de ebben az esetben nem tudom, hogy lehet-e egyszerre három gyermeket örökbe fogadni.

Minden más esetben egy szabad felhasználású hitelt veszel fel 5 éves kamatperiódusra maximum 10 millió Ft összegben, maximum 20 évre. Ezek után ha teljesíted a gyermekvállalási feltételeket, akkor a hiteled lehet végig kamattámogatott, elengedhetik a fennálló tartozásod 30%-át, vagy akár az egészet is. Bővebben a babaváró hitelről.

CSOK:

A családi otthonteremtési kedvezmény 2015. július 01. óta igényelhető támogatás, aminek célja, hogy segítse a családok lakáshoz jutását. Alapvetően két részből tevődik össze:

  • vissza nem térítendő állami támogatásból
  • kedvezményes kamatozású jelzáloghitelből

Ezeket igénybe lehet venni új vagy használt lakás vásárlására, építésre vagy bővítésre. Az állami támogatás összege a meglévő vagy vállalt gyerekek számától függően maximum 10 millió Ft lehet. Plusz kedvezményként jelentkezik a vagyonszerzési illeték elengedése is, ami főleg nagyértékű ingatlanok esetében, akár milliós tétel is lehet. A támogatás feltétele még, hogy az ingatlanra 10 éves elidegenítési tilalmat tesznek. Ez mivel önállóan is igényelhető, akár még nevezhetjük is a családtámogatási rendszer részének.

A kamattámogatott hitel összege gyermekszám függvényében 10 vagy 15 millió Ft lehet, a kölcsön kamata pedig legfeljebb 3%. Ez alól kivétel a Zöld Hitel, ahol ez az összeg 0%-os kamattal vehető igénybe. Bővebben a CSOK-ról

Falusi CSOK:

Ez a támogatás a CSOK egy speciális formája, amely csak bizonyos településeken (összesen 2.679 db)  érhető el. A maximális összege ugyanúgy 10 millió Ft, mint a CSOK esetén, de ennek csak a felét lehet vásárlásra fordítani a másik felét mindenképpen korszerűsítésre kell felhasználni.

Lakáshitel elengedés

Különböző feltételek teljesülése esetén lehet igényelni lakáshitel vagy lízing esetén állami előtörlesztést 1 vagy 4 millió Ft értékben. Az 1 millió Ft-ot 2 gyermek esetén, míg a 4 milliót a 3. gyerek érkezése esetén. Ezt követően minden továbi gyerek újabb 1 millió Ft-ot jelent. Lakáslízing esetén csak akkor vehető igénybe az összeg, ha ezzel egyúttal végtörlesztés történik. 

Autóvásárlási támogatás

Ennek a támogatásnak a mértéke maximum 2,5 millió Ft, de csak a vételár felét teheti ki a támogatás. Kell, hogy legyen legalább 3 gyermeked és csak 7 személyes autót vehetsz belőle. Vagyis rendelkezned kell a vételár másik felével, amit rossz esetben hitelből teremtesz elő.

SZJA mentesség:

A négy gyermekes anyák 2020. január 01. óta nem kell, hogy személyi jövedelemadót fizessenek. Ez életük végéig igaz lesz. Természetesen csak akkor tudják ezt érvényesíteni, ha van olyan munkaviszonyuk, aminek kapcsán SZJA fizetési kötelezettségük keletkezik.

A családtámogatások fajtái

Most, hogy megbeszéltük mi nem tartozik a családtámogatási rendszerbe (legalábbis az én nézőpontom szerint) ideje megnézni, hogy milyen elemeket tartalmaz a rendszer. Ehhez kezdésként érdemes egy pillantást vetni a kormányhivatal vonatkozó oldalára. Itt ugyanis felsorolják mind a hat támogatási formát. Azzal kapcsolatban, hogy miként lehet elektronikus úton igényelni őket itt tudhatsz meg többet.

Lássuk most ezeket egyenként.

Családi pótlék

A családi pótlék, a családtámogatási rendszer legrégebbi tagja, tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom. Bár szerintem nincs túl sok értelme ugyanazt a pénzt a gyerek korának viszonylatában másképpen nevezni, de a helyzet mégis ez. Mielőtt iskolás lenne a gyerek addig nevelési ellátásnak hívják, miután iskolába került utána iskoláztatási támogatás lesz. Az összege 2008 óta változatlan és az alábbiak szerint alakul:

  • 1 gyermek teljes családban 12.200 forint,
  • 1 gyermek egyedülálló szülővel 13.700 forint,
  • 2 gyermek teljes családban, gyermekenként 13.300 forintot, vagyis 26.600 forint,
  • 2 gyermek egyedülálló szülővel gyermekenként 14.800 forintot, vagyis 29.600 forint,
  • 3 vagy több gyermek teljes családban gyermekenként 16 ezer forintot, azaz minimum 48.000 forint,
  • 3 vagy több gyermek egyedülálló szülővel gyermekenként 17.000, azaz minimum 51.000 forint

Anyasági támogatás

A családtámogatási rendszer részeként az anyasági támogatás az egyszeri támogatások közé tartozik. Ez a legkisebb öregségi nyugdíj összegének 225 százaléka vagyis 64.125 Ft. (Ikrek esetén 300% gyermekenként, vagyis 85.500 Ft) Fontos, hogy ezt a szülést követő 180 napon belül igényelheted. Ha kicsúszol ebből a határidőből, akkor később már nem tudod ezt pótolni.

Családtámogatások akár már a baba születése előtt

Amennyiben megvan az örömhír, hogy bővül a család, akkor már érdemes megvizsgálni, hogy a családtámogatási rendszer melyik elemére lehetsz jogosult. Lássuk időrendben ezeket:

A csecsemőgondozási díj (CSED)

A csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napja a szülés várható időpontját megelőző 4 hét bármely napja lehet, de legkésőbb a szülés napja. Időtartamát tekintve 168 nap, vagy 24 hét, ami egybeesik a szülési szabadság időtartamával. Ez tehát az első olyan támogatás a családtámogatási rendszerben, amire jogosulttá válsz. Szerencsére a jogalkotó ezt a támogatást TB biztosítotti jogviszonyhoz köti. Az a nő jogosult rá, aki a szülést megelőző 2 évben legalább 365 napon keresztül biztosított volt. A biztosítás alkalmazotti jogviszonyt, vagy felsőfokú esetleg középfokú tanulmányokat jelent, ha az nappali tagozaton történt. A CSED összege nem fix, hanem ki kell számolni.

A számítás menete. Az igénybevételtől visszaszámolt 3 hónap első napját veszik kezdőnapnak. Ezt követően ettől a kezdőnaptól visszaszámolnak 180 napot és az így kapott jövedelem 100 százalékát veszik alapul. Az így kapott jövedelemből SZJA-t kell fizetni, de TB járulékot nem.

A gyermekgondozási díj (GYED)

A családtámogatási rendszer következő eleme a GYED, vagyis a gyermekgondozási díj. Ez a CSED lejártát követően igényelhető, vagyis a 169. naptól, egészen a gyermeked 2 éves koráig jár. Ikrek esetén 3 éves korig. A biztosítási jogviszony ennél a családtámogatásnál is feltétel. A GYED maximális összege az előző naptári évi napi átlagkereset 70%-a, de nem lehet több, mint az aktuális minimálbér kétszeresének a 70%-a, ami 2022-ben 280.000 Ft. Ebből azonban még SZJA és nyugdíjjárulék is levonásra kerül, ezért kézhez 210.000 Ft-ot kapsz.

A családtámogatási endszer egyik legújabb eleme a nyugdíjas GYED

Nyugdíjas GYED

A szülő lemondhat a GYED-ről a nagyszülők javára. Ennek akkor lehet értelme, ha a nagyszülő magasabb összegű GYED-et kapna, mint a szülő. Ez abban az esetben következik be, ha a nagyszülő magasabb jövedelemmel bírt, mint a szülő és a szülő sem érte el a maximális GYED összeget. A nagyszülői GYED unokánként számítandó, tehát két unoka esetén duplázódik a bruttó 280.000 Ft. Ugyanakkor elég szigorúak a szabályok, aminek meg kell felelni:

  • a nagyszülő még nem nyugdíjas
  • van bejelentett munkahelye
  • a GYED mellett nem dolgozik
  • nem kap özvegyi nyugdíjat, ápolási díjat, vagy életjáradékot
  • a gyermek nem jár bölcsődébe
  • a gyermek a szülői házban alszik továbbra is

Gyermekgondozási támogatások

Gyermekgondozást segítő ellátás (GYES)

Ezt a juttatást alapesetben a gyermek 3. életévének betöltéséig kaphatsz, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, ha a gyermek tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos, akkor a 10. életév betöltéséig. Egyszerre maximum két gyerekre vehető igénybe. CSED vagy GYED mellett nem igényelhető. Összege az öregségi nyugdíj legkisebb összege, azaz 28.650 Ft, de ebből még levonnak 10% nyugdíjjárulékot, így a számlára érkező tényleges összeg 25.650 Ft. Ikrek esetén 57.000 Ft és 51.300 Ft a fenti két összeg megfelelője. Ezt a családtámogatást bizonyos feltételek mellett akár nagyszülő is igényelheti.

A családtámogatási rendszer gyermekvállalást segítő részei

Gyermeknevelési támogatás (GYET)

A családtámogatási rendszer ezen pillérét nevezi a köznyelv főállású anyaságnak is. Hasonlóan a GYES-hez ez sem igényel biztosítotti jogviszonyt. Van ugyanakkor egy nagyon fontos kitétele. Csak azoknak jár, akik legalább 3 gyermeket nevelnek és a 3. gyermek is már betöltötte a 3. életévét és addig jár, ameddig a legfiatalabb gyermek be nem tölti a 8. életévét, vagy valamelyik idősebb be nem tölti a 18-at és ezáltal kevesebb, mint 3 kiskorú gyermek marad a háztartásban. Összege ugyanaz, mint a GYES esetében, itt azonban nincs gyerekszám megkötés, tehát akár 3 vagy több gyermekre is járhat a támogatás.

Fogyatékossági támogatás

A fogyatékossági támogatás a családtámogatási rendszer olyan eleme, amely már nem a gyermekvállalást segíti. Erre a támogatásra ugyanis az a személy jogosult, aki már elmúlt 18  éves és súlyosan fogyatékos. A támogatás összege 2017. január 01. óta ugyanannyi és a fogyatékosság mértéke határozza meg. 20.982 Ft vagy 25.825 Ft. A támogatás az igénybejelentés hónapjának első napjától jár. Az igénylést az erre rendszeresített nyomtatványon lehet beadni az illetékes járási hivatalban.

Nagycsaládos gázártámogatás

A családtámogatási rendszer következő és egyben utoljára tárgyalt eleme a nagycsaládos gázártámogatás. Ez nem pénzbeli támogatás, hanem lehetővé teszi a legalább három gyermeket nevelő családoknak, hogy túllépjék a kedvezményes áron maximálisan igénybe vehető éves gázmennyiséget.

Hogyan igényelhetőek a családtámogatások?

Ha személyesen szeretnél eljárni a fenti családtámogatások igénylése kapcsán, akkor a lakóhelyed szerinti illetékes kormányhivatalban kell kezdened. Ha azonban van ügyfélkapud és szereted a XXI századi ügymenetet, akkor elektronikus úton is el tudod intézni az igénylést. Egy harmadik lehetőség a postai út. Ebben az esetben a járási hivatalnak kell címezni a levelet, amiben a kitöltött kérelem van.

Ha szeretnéd tudni, hogy téged milyen lehetőségek érinthetnek, akkor ajánlom figyelmedbe a családtámogatási kalkulátort, ahol az adataid megadását követően a kalkulátor megadja neked, hogy mire lehetsz jogosult.

Honvédségi családtámogatások

A Magyar Honvédség is beállt a sorba és igyekszik – kiegészítve a családtámogatási rendszer elemeit – támogatni a katonák gyermekvállalását. Ezekről olvashatsz bővebben az oldalamon több helyen is, ezért itt most csak felsorolás képpen említem meg a támogatásokat.

  • Születési támogatás vagy más néven babakocsi pénz. A mértéke bruttó 200.000 Ft (nettó 133.000 Ft). Ezt az összeget gyermekenként és szülőnként lehet igénybe venni. Vagyis a katona házaspárok, vagy az ikreket várók duplázhatják a támogatást.
  • Nevelési támogatás. Minden évben igényelhető támogatás, melynek mértéke 2022-ben bruttó 50.000 Ft (nettó 33.250 Ft)
  • Tanévindítási hozzájárulás. Szintén minden évben igényelhető jellemzően a nevelési támogatással egy időben. Az összege 2022-ben bruttó 45.000 Ft (nettó 29.925 Ft.) Ami jó hír, hogy egy gyermekre akár mind a két támogatás is igénybe vehető.
  • A lakáspénz mértékét minden meglévő gyermek (akik után családi pótlékra vagy jogosult) 10.000 Ft-tal növeli. A házastársi, illetve élettársi kapcsolat pedig 20.000 Ft pluszt jelent.

Összefoglalás

Véleményem szerint a magyarországi családtámogatási rendszer jónak mondható. Természetesen mindig lehetne többet beletenni, de ha például az amerikai rendszerhez hasonlítjuk, ahol az anyák már 6 hét után vissza kell menjenek dolgozni, akkor a mi 3 évig tartó rendszerünk több mint barátinak mondható.

Fontos azonban különbséget tenni a tényleges családtámogatások és a különböző hitelek mellé igényelhető kamattámogatások között. Az előbbieket természetesen használd ki mindet, amire jogosult lehetsz, az utóbbiak esetében, azonban többször is gondoljátok végig, hogy szeretnétek-e évtizedekre eladósodni.

A családtámogatási rendszer felépítése úgy történt, hogy az idő előrehaladtával egyre kisebb összegre leszel jogosult. A CSED még a jövedelmed 100%-a is lehet, a GYED már csak maximum a minimálbér kétszerese, míg a GYES már tényleg csak aprópénz.

Az igényléseket a legegyszerűbben ügyfélkapus regisztrációval lehet beküldeni az otthonod kényelméből.

Katonaként abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy a honvédség is támogat különböző formákban. Egyrészt a gyermek születésekor babakocsi pénz formájában egyszer, valamint a nevelési támogatás és az iskolakezdési támogatás formájában évente rendszeresen. Illetve jogosultság esetén a lakáspénzed mértéke is magasabb ha családos vagy.

Ha te is szeretnéd kiszámítani, hogy a családtámogatási rendszer mely elemeire vagy jogosult és ezt milyen mértékben kaphatod meg, akkor használd a családtámogatási kalkulátort. Ha pedig azt szeretnéd megbeszélni, hogy az így keletkező esetleges plusz jövedelmedet miként használd fel a lehető legoptimálisabban, akkor jelentkezz egy valódi pénzügyi tanácsadásra.

Hitelgyilkos hadművelet

Iratkozz fel hírlevelemre

Légy te is a pénzügyileg tudatos katonák bajtársa!

Még több érdekesség a témában

Legnépszerűbb blog cikkek

A honvédségi lakhatási támogatások 2022-ben is sok lehetőséget biztosítanak a katonák részére

Honvédségi lakhatási támogatások 2023-ben

A honvédségi lakhatási támogatások sok katona életét teszik könnyebbé. Kíváncsi vagy, hogy számodra melyik a legjobb megoldás?

Ingyenes bankszámla nyitás 2023-ban, így száműzd örökre a bankköltségeket

Ingyenes bankszámla nyitás 2023-ban, így száműzd örökre a bankköltségeket

Te sem szereted a nehezen megszerzett jövedelmed feleslegesen elszórni? Akkor az ingyenes bankszámla nyitás a megoldás.

A lakáslízing számodra is lehetősvé teszi egy 150 millió forintos vagyon felépítését

Hogyan építs 150 milliós vagyont honvédségi lakáslízing és CSOK segítségével?

Létezik megoldás arra, hogy a lakásvásárlás és/vagy gyermekvállalás előtt álló katonák a honvédségi lakáslízinget és a CSOK-ot is igénybe tudják venni? Nézzük!